Zaterdag 21 september ontving Jacobine Geel op NPO 2 drie gasten om te praten over ‘De gevaren van moderne spiritualiteit.’ Stine Jensen is een filosofe die zich verdiept heeft in yoga en maakte op een yogacursus in Frankrijk een schokkende ervaring mee. Zonder haar medeweten werd haar een flinke dosis nootmuskaat toegediend waardoor ze in een psychose raakte en de cursus verliet. Op zoek naar antwoorden schreef ze een boek ‘Goeroes’ waar ze haar ervaringen plaatst in de bredere context van moderne spirituele stromingen.
Sam Vermeulen is een jonge succesvolle advocaat van de Zuidas die opgroeide in een Osho commune, zowel zijn vader als zijn moeder waren sannyasins. Hij groeide in vrijheid op, maar werd als kind zo ernstig verwaarloosd dat hij in het gezin van zijn oom en tante terecht kwam. Hij heeft zijn ervaringen opgeschreven in een boek, ‘Prins van Liefde.’
Hans Knibbe is een spiritueel leraar, klinisch psycholoog die zich heeft toegelegd op humanistische therapievormen. Hij vindt zijn inspiratie in Dzogchen, een leersysteem van de nyingmaschool in het Tibetaans boeddhisme.
Ondanks de suggestieve titel, de ‘gevaren van moderne spiritualiteit’, bleken de gasten alle drie, ondanks hun negatieve ervaringen en punten van kritiek, toch ook geïnspireerd te zijn. Stine Jensen zet haar zoektocht voort met andere yogaleraren waar ze wel vertrouwen in heeft en Sam Vermeulen was zo geïntrigeerd door de zoektocht van zijn ouders dat hij nu ieder jaar een maand naar het Osho Meditation Resort in India gaat.
Osho heeft zelf in allerlei toonaarden gewaarschuwd voor de onechte goeroe:
‘… als je jezelf voordoet als een goeroe en je leidt je discipelen over paden waar je zelf geen idee van hebt, kun je ze eindeloze levens lang laten zwerven. Er kan geen groter bedrog zijn dan dit, geen zonde zo afgrijselijk. Er is geen grotere zondaar dan een onwetende goeroe.’
Osho, The True Name #7.
En evenzo heeft Osho zich voortdurend moeten verweren tegen suggestieve beschuldigingen:
‘En de sensatiepers blijft maar sensatieverhalen ophangen, zonder betekenis, vals, lelijk – want ik ben geen goeroe. Als ik het zou moeten definiëren, zou ik zeggen: “Ik ben slechts een vriend, een vriend voor al diegenen met talent, intelligentie en een zekere behoefte aan spirituele groei.” Voor mij zijn dat de rijke mensen.’
Osho, Socrates Poisoned Again after 25 Centuries #3.