Zodra je de nacht volledig hebt geaccepteerd, en er geen zoeken en verlangen meer is naar de morgen… is de ochtend gekomen.
Laatst las ik over een chassidische mysticus, Zusia. Hij is een van de mooiste chassidische mystici. Hij ging de heuvels in en zag een heleboel vogels, gevangen door een man… in een kooi zitten. Zusia deed de kooi open -want vogels zijn bedoeld om te vliegen- en alle vogels vlogen weg.
De man haastte zich naar buiten en zei: ‘Wat heb je nou gedaan?’
Zusia zei: ‘Vogels zijn bedoeld om te vliegen. Kijk eens hoe mooi ze er in volle vlucht uitzien!’
Maar de man dacht daar anders over; hij gaf Zusia een flink pak slaag.
Al zijn werk van die dag was tenietgedaan, en hij had nog gehoopt naar de markt te gaan om de vogels te verkopen, er moest nog van alles gebeuren – en nu had Zusia alles tenietgedaan.
Hij gaf hem een flink pak slaag, maar Zusia begon te lachen… En Zusia genoot – terwijl hij hem sloeg!
Toen bedacht hij dat deze man gek moest zijn. En Zusia begon op weg te gaan.
Toen de man klaar was, vroeg Zusia: ‘Ben u klaar of wilt u nog wat doen? Bent u klaar? Want nu moet ik gaan.’
De man kon geen antwoord geven. Wat moest hij daarop zeggen? Deze man was gewoon gek!
En Zusia begon een lied te zingen. Hij was heel blij – blij dat de vogels in de lucht vlogen en blij dat hij geslagen werd en dat het toch geen pijn deed, blij dat hij het als een geschenk kon ontvangen, blij dat hij God nog kon danken. Hij klaagde niet.
Nu had hij de hele kwaliteit van de situatie veranderd.
Dit moet je leren. Langzaamaan moet een mens zo ruim worden dat alles wordt aanvaard, ja, zelfs de dood, pas dan barst het lied los. Ja, zelfs de duisternis, pas dan komt het licht.
Zodra je de nacht volledig hebt geaccepteerd, en er is geen zoeken en verlangen naar de morgen, is de ochtend gekomen. Zo komt het, op die manier komt het.
Osho: The Sun Rises in the Evening – Talks on Zen, p. 184-185.
Afbeelding:
https://oshoton.files.wordpress.com/2015/08/brids.jpg?w=736
Uit de serie 1001 verhalen, verzameld door Shanti.
Vorige verhalen

Rabia’s hemel en hel

Bereid zich te onthoofden

Eén is meer dan genoeg

Een blijmoedige schenker