Het echte probleem: bevolkingsgroei en overbevolking

De film ‘Planet of the Humans’ van Michael Moore is sinds kort via Youtube te bekijken. Moore heeft een groot deel van zijn leven gewerkt aan alternatieve energie en is tot de conclusie gekomen dat deze vorm ook veel negatieve kanten heeft en niet werkelijk het probleem van klimaatverandering aanpakt. In de documentaire wordt stevige kritiek geuit op de energietransitie. De milieubeweging strijdt niet langer tegen het kapitalisme, maar werkt ermee samen, stelt hij. 

De documentaire stelt een paar dingen terecht aan de kaak, maar gaat op een paar punten wel mank. Het maken van zonnepanelen kost bijvoorbeeld veel (fossiele) energie, maar die energie is na verloop van korte tijd weer helemaal terugverdiend met duurzame energie. Hetzelfde geldt voor elektrische auto’s.
Ruimtebeslag van duurzame energie is terecht een veelgehoord kritiekpunt, want als je alle energie in Nederland wilt vervangen door groene stroom, heb je er wel heel veel van nodig. Het onderstreept de noodzaak dat mensen ook energie gaan besparen.
‘De duurzaamste energie is de energie die je niet gebruikt. Want hoe meer je bespaart, hoe minder groene energie je nodig hebt.’
Moore’s belangrijkste conclusie is dat het ware, onderliggende probleem niet energie of klimaat is, maar bevolkingsgroei en overbevolking. En het spreken over bevolkingsgroei en overbevolking is volgens de film taboe.

Osho heeft 30 jaar lang over dit thema gesproken, iets wat hem heel veel tegenstand en zelfs bedreigingen opgeleverd heeft. De wereldbevolking bereikt volgens verwachting 8 miljard in 2023. En terwijl we dagelijks geconfronteerd worden met schrijnend nieuws over klimaatverandering, watertekorten, oorlogen en hongersnood, wordt zelden de vinger gelegd op de onderliggende wond van de overbevolking. Deze issue wordt gegijzeld door religieuze indoctrinatie, politieke ideologieën en nationalisme, maar Osho windt er geen doekjes om: ‘Volledige geboortebeperking is nodig, tenminste 20 jaar lang. Volledige, zeg ik!’

Het wordt tijd om ermee op te houden. De wereld is al vier keer zoveel bevolkt als hij zou moeten zijn. Als de wereldbevolking tot één vierde beperkt kan worden zal er geen armoede, geen geweld zijn. Duizenden problemen zullen verdwijnen.

Maar Moeder Teresa krijgt een Nobelprijs omdat ze weeskinderen helpt, overal ter wereld weeshuizen opent. Zo creëert zij problemen, deze weeskinderen krijgen ook weer kinderen. En ze is tegen abortus, want hoe komt ze aan de weeskinderen als abortus legaal is? Hoe zit dat met die Nobelprijs? Deze seniele vrouw maakt mensen gek.

Volledige geboortebeperking is nodig, tenminste 20 jaar lang. Volledige, zeg ik! Niet dat je op moet houden na twee of drie kinderen, nee, dat maakt niet uit.
De halve wereld sterft van de honger en je zult ervan verbaasd staan dat de arme landen meer kinderen produceren, om de simpele reden dat ze geen andere manier van tijdverdrijf kennen. Om naar de bioscoop te gaan heb je geld nodig. Om naar de disco te gaan heb je geld nodig. Seks is het enige gratis vermaak.
Volledige geboortebeperking is nodig.

En ten tweede, als abortus illegaal wordt… de paus zou het liefst alle middelen van geboortebeperking illegaal maken. Als abortus illegaal wordt, als geboortebeperking illegaal wordt, kun je je dan indenken wat er gaat gebeuren met de wereld? Dan vliegt iedereen elkaar naar de keel, alleen om te overleven.
En je moet ook bedenken dat geboortebeperking en abortus vrouwen gelijkheid hebben gegeven, gelijke status aan de man. Anders kan de vrouw nooit gelijk worden aan de man. In arme landen is ze voortdurend bezig kinderen te baren, ieder jaar een kind. Ze is altijd in verwachting. Ze kan niet gaan werken, ze kan niet financieel onafhankelijk worden. Ze kan niet dezelfde opleiding krijgen als de man, ze kan niet de politiek in. Ze moet voor de kinderen zorgen.
Middelen van geboortebeperking, abortus, deze hebben voor vrouwen de mogelijkheden geopend om gelijk aan de man te worden. Anders is al het gepraat over gelijkheid maar nep, onecht, pseudo.

Osho: From the False to the Truth # 3