Geloven, filosofie en theologie

… het Christendom heeft geen filosofie. Het zegt ‘geloof’ – geloof in de redder, geloof in Jezus Christus, geloof dat hij de eniggeboren zoon van God is, geloof in God, geloof in de drie-eenheid. Maar het vraagt altijd ‘geloof’ en geloven maakt een mens een hypocriet want diep van binnen weet je dat geloof niet een waarheid kan worden.
Diep van binnen weet je dat dit alleen maar een geloof is; je hebt het niet ervaren. Er is geen basis voor, het is ongegrond: een enkele twijfel en het hele bouwsel zal aan gruzelementen vallen.


Rembrandt: De geboorte van Jezus.

Een Christen nu gelooft dat Jezus geboren is uit een moeder die maagd is. Kun je hier over nadenken? Als je nadenkt, zal er twijfel nodig zijn. Je kunt slechts geloven, en door te geloven… je weet heel goed dat het onnatuurlijk is, het kan zich niet voordoen.
Het Christendom zegt dat Jezus is verrezen na zijn dood. Je moet het geloven want er is geen bewijs, geen getuigenverklaring. In de contemporaine literatuur van Jezus Christus leven wordt zelfs zijn naam niet genoemd. Denk je dat een verschijnsel zoals een man die gekruisigd wordt en dan verrijst niet opgemerkt zou zijn? Dat een man die dode mensen weer tot leven brengt niet ergens vernoemd zou worden? Dat een man die op het water wandelt…?

Denk je dat deze man gekruisigd zou zijn? Hij zou als de Messias verwelkomd zijn door de Joden zelf, want wat wens je nog meer? Geen van je andere profeten heeft zoiets gedaan. Maar er wordt zelfs nergens bericht dat er zo iemand als Jezus Christus was. En hij had geen groot aantal volgelingen. Zij die hem volgden waren onopgeleide, weinig ontwikkelde, arme mensen – je kunt ze gewoon op je vingers tellen – maar geen enkele rabbijn, en Judea was vol geleerde rabbijnen. 

Als je nadenkt, kun je niet in deze dingen geloven. Als je nadenkt over God, kun je niet geloven. Dus het Christendom heeft geen filosofie. Geen enkele religie kan het zich permitteren filosofisch te zijn; het kan alleen maar theologisch blijven.
Ik zei dat het een vreemde vraag is want ik heb ook geen filosofie, maar om een andere reden. Ik heb ook geen theologie. 

Ik geloof niet in geloven.
Ik geloof niet in twijfelen.
Ik geloof in zoeken, in onderzoeken.
Ik heb een manier van leven, maar ik heb geen filosofie, dus kan ik niet zeggen: ‘Dit zijn de dingen die mijn catechismus uitmaken.’

En mijn hele manier van leven is erg eenvoudig, het vraagt niet veel gefilosofeer. Het is eenvoudig: leren om stil te zijn, leren om op je gedachten te letten – want als je steeds meer je gedachten gadeslaat, beginnen gedachten te verdwijnen. En er komt een tijd dat je in een staat komt van no-mind – volledig alert, volledig waakzaam, totaal bewust, maar er is niets om bewust van te zijn, er is niets om op te letten. Je bent eenvoudig alert, eenvoudig bewust.

Osho: The Path of the Mystic #21 vraag 5.