Blijdschap is de dood van het ego

Blijdschap is bedreigend en ellende is veilig – veilig voor het ego. Het ego kan alleen bestaan in ellende en door ellende. Het ego is een eiland omringd door de hel; blijdschap vormt een bedreiging voor het ego, voor het hele bestaan van het ego. Blijdschap rijst op als een zon en het ego verdwijnt, verdampt als een dauwdruppel op een grassprietje.


Blijdschap is de dood van het ego. Als je als een afzonderlijke entiteit van het bestaan wilt blijven bestaan, zoals bijna iedereen dat probeert, zul je bang zijn om gelukzalig en opgewekt te zijn. Je zult je schuldig voelen als je gelukzalig bent. Je zult zelfmoordneigingen krijgen omdat je op psychologisch niveau, op het niveau van het ego, zelfmoord pleegt.

Het gebeurt bijna altijd dat mensen even genieten en zich daarna erg schuldig voelen. Het schuldgevoel ontstaat door het ego. Het ego begint hen te kwellen: ‘Waar ben je nou mee bezig? Heb je besloten mij te dood te maken? Terwijl ik je enige schat ben. Mij doodmaken? Je zult ten onder gaan. Mij doodmaken is jezelf vernietigen.’

Osho: The Dhammapada: The Way of the Buddha, Vol. 6 #10

Image by Hany Sadek from Pixabay.